Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Taistelu Satakunnan herruudesta

 
Taistelu Satakunnan herruudesta

FC Jazz ja Rauman Pallo-Iirot kohtaavat tulevana sunnuntaina Porin stadionilla kello 18.30 Kakkosen B-lohkon herruuskamppailussa.

Pallo-Iirot on ennen joukkueiden kohtaamista pisteen FC Jazzia edellä sarjan neljäntenä. Kakkosta on pelattu nyt 12 kierrosta, joten satakuntalaisten kohtaamisen jälkeen sarja on tasan puolivälissä.

FC Jazz kohtasi viime keskiviikkona sarjakärki Tampereen Ilveksen vieraskentällä. Porilaiset menivät Mamadou Konaten maalilla 0-1 -johtoon 68. peliminuutilla, mutta vahva kotijoukkue kiri rinnalle ja ohi lopulta lukemin 3-1.

- Ottelu oli yksi meidän kauden parhaista. Olisimme ansainneet pelistä paljon enemmän, mitä saimme, päävalmentaja Mikko Mannila harmittelee. Iirot puolestaan tasasi keskiviikkona Raumalla pisteet Musan Salaman kanssa 1-1.

FC Jazzin valmentajat Mikko Mannila ja Sami Rintanen ovat paikallispelin alla jälleen haastavan tilanteen edessä. Joukkueen tähtipelaajat Joonas Laurikainen ja Matti Santahuhta ovat pelikiellossa korttitilien täyttymisen takia. Lisäksi Jesse Junnila ja Ilari Helavuori ovat joutuneet jo ennestään täydelle sairaustuvalle.

- Aikamoisessa sillassa olemme jo ennen ottelua. Meillä on melkoinen miettiminen, jotta saamme ratkaistua, miten poissaolijat paikataan, päävalmentaja Mannila myöntää.

- Mutta olen varma, että Satakunnan herruudesta saadaan hieno ottelu. Viime kaudellakin molemmat kohtaamiset olivat viihdyttäviä pelejä.

Normaalisti kärjessä viilettävä Ari Qvist pelasi Tampereella vahvan matsin topparina. Maalintekijä Mamadou Konate oli puolestaan kärjessä hyvin aktiivisella pelipäällä. Heiltä odotetaan onnistumisia myös sunnuntaina.

- Tarvitsemme venymistä, mutta varmasti tulemme taistelemaan voitosta. Paikallisasetelma tuo aina myös mukavasti lisää säpinää, Mannila vakuuttaa.

FC Jazzin tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


FC Jazz Juniorit ry - logo

FC Jazz - 2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Aukusti Koivulle kahden vuoden sopimus Iiroihin

Aukusti Koivulle kahden vuoden sopimus Iiroihin

Aukusti Koivu jatkaa Pallo-Iiroissa kahden vuoden sopimuksella. Viime kaudella edustusjoukkueessa debytoinut keskikenttäpelaaja lähtee nyt taistelemaan vakituisista minuuteista.

Lue lisää
Pallo-Iirojen naisten joukkueelle kolme uutta pelaajasopimusta

Pallo-Iirojen naisten joukkueelle kolme uutta pelaajasopimusta

Naisten ykkösessä pelaava joukkue on solminut kolme uutta pelaajasopimusta kaudelle 2021.

Lue lisää
Pallo-Iirojen miesten edustusjoukkueelle kaksi pelaajasopimusta

Pallo-Iirojen miesten edustusjoukkueelle kaksi pelaajasopimusta

Keskikenttäpelaaja Leevi Haromo ja hyökkääjä Arttu Virtanen solmivat yksivuotiset sopimukset Pallo-Iirojen edustuksen kanssa. Miesten Kolmoseen valmistautuvalla joukkueella on nyt kasassa kaikkiaan 21 pelaajasopimusta.

Lue lisää
Hyökkääjä Mikko Jalkanen jatkaa Pallo-Iiroissa vuoden sopimuksella

Hyökkääjä Mikko Jalkanen jatkaa Pallo-Iiroissa vuoden sopimuksella

Viime syksynä miesten edustusjoukkueeseen liittynyt Jalkanen esiintyi vakuuttavasti loppukauden otteluissa. Valmennus kaavailee vikkelälle laiturille isoa roolia myös tulevalle kaudelle.

Lue lisää
Konkarihyökkääjä Jussi Aalto palaa vielä kerran Pallo-Iiroihin

Konkarihyökkääjä Jussi Aalto palaa vielä kerran Pallo-Iiroihin

Edustusjoukkue saa ensi kaudeksi aimo annoksen kokemusta, kun 37-vuotias hyökkääjä Jussi Aalto tekee paluun Pallo-Iiroihin. Nuori maalivahti Sakari Korri ja keskikenttäpelaaja Leevi Ahonen solmivat myös yksivuotiset sopimukset.

Lue lisää
Päävalmentaja Scott Green palaa Englantiin perhesyiden vuoksi välittömästi

Päävalmentaja Scott Green palaa Englantiin perhesyiden vuoksi välittömästi

Scott Green joutuu perhesyiden vuoksi palaamaan välittömästi kotimaahansa Englantiin. Edustusjoukkueesta vastuun ottaa tästä päivästä alkaen joukkuetta kausilla 2016-2017 valmentanut seuran valmennuspäällikkö Kimmo Hörkkö.

Lue lisää