Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lukko joulutauolle ylivoimaisessa sarjajohdossa

 
Lukko joulutauolle ylivoimaisessa sarjajohdossa


Raumalaisittain upea syyskausi saatiin päätökseen lauantaina, jolloin vierailija Espoon Blues onnistui yllättämään kettujoukkueen lukemin 1-2. Tasaisen pelin jälkeen tullut tappio ei kuitenkaan pystynyt himmentämään Lukon upeaa alkukautta. Sarjajohto on tällä hetkellä 12 pistettä toisella sijalla majailevaan HIFK:hon.

Lukon kausi lähti käyntiin huikealla seitsemän ottelun varsinaisen peliajan voitolla ja SM-liigan ennätykset saivat kyytiä. Lukko pystyi tämän jälkeen vielä venyttämään pisteputkeaan, joka lopulta päättyi vasta 14 ottelun jälkeen.

Marras- ja joulukuun aikana Lukon tahti pysyi edelleen voitollisena, 13 ottelusta voittoon päättyi seitsemän. Kärkijoukkueista muun muassa HIFK, Kärpät sekä KalPa joutuivat kaikki lähtemään kotimatkalle Raumalta selvän tappion saattelemina.

Lukon joukkueesta ei voi kuluneen syyskauden perusteella poimia yhtään epäonnistujia, onnistujia sen sijaan löytyy laajalta rintamalta. Etenkin nuorten hienot läpimurrot kokoonpanoon sekä ulkomaalaisvahvistusten hyvät otteet ovat herättäneet ihastusta läpi Suomen.

Lauantaisen Blues-ottelun jälkimainingeissa valmentaja Rauli Urama antoi kiitosta myös vahvasti joukkueen takana läpi syyskauden olleelle kotiyleisölle.

- Puhuttiin tuossa poikien kanssa mitä on tullut tehdyksi ja mitä me ollaan saatu aikaan ja ennen kaikkea mitä tämä kaupunki on saanut aikaan. Täällä on ollut hieno fiilis pelata, se on mahtava asia. Se mitä se on sitten tuonut meille kaukalosta tähän hetkeen, niin todella hyvät asetelmat kevääseen lähteä jatkamaan tätä hommaa.

- Nautintoa tämä on ollut, hyvä fiilis kotihallissa, mahtavia pelejä, mikäs siinä. Harmittaa vielä yleisön puolesta, ettei saatu voiton merkeissä antaa joululahjaa tänään, mutta toivottavasti se mitä me ollaan tehty tämä pitkä alkukausi on kuitenkin se isoin joululahja. Vielä joukkueen puolesta haluan kiittää kotiyleisöä ja toivottaa kaikille hyvät joulut, Urama päätti.

Lukon joukkue viettää nyt ansaittua joulutaukoa ja SM-liigan merkeissä Lukon pelit jatkuvat 26.12. tapaninpäivänä, jolloin vastaan asettuu rakas naapuri Porin Ässät.

Äijänsuolle kannattaa kuitenkin saapua myös lauantaina 19.12. jolloin pelataan hyväntekeväisyysottelu Eepi All Stars vs. Pietarinkadun Oilers. Itse matsi alkaa klo 17.00 ja ovet avataan klo 16.00. Luvassa on taatusti mukava ja tapahtumarikas kiekkoilta!

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää