Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Säilyttääkö Lukko loistavan hengen myös Kärppiä vastaan

 
Säilyttääkö Lukko loistavan hengen myös Kärppiä vastaan


Lauantaina HIFKin totaalisesti murskannut Lukko saa jälleen vieraita kotikaukaloonsa, kun 2000-luvun menestysseura Oulun Kärpät saapuu kaupunkiin. Kärpät on perinteisesti ollut hankala vastustaja Lukolle, mutta tällä kaudella raumalaiset ovat vieneet kaikki kohtaamiset nimiinsä.

Lukko kasvatti HIFK-voiton myötä sarjajohtonsa 11 pisteeseen, mutta näiden kahden joukkueen takana sarja on ennätystasainen. Kolmantena oleva JYP on vain 16 pistettä viimeisenä majailevaa SaiPaa edellä. Näin ollen Kärpillä on voitolla mahdollisuus nousta sarjataulukossa kolmanneksi, mutta toisaalta häviön sattuessa takaa tulevat hengittävät niskaan.

Kärppien ykköspelaaja Jari Viuholan ollessa poissa kuvioista on esiin noussut Kristian Kuusela. Viidessä pelissä kahdeksan pistettä ja taitava hyökkääjä oli avainasemassa kun Blues kaatui Raksilassa lauantaina. Myös Kärppien syksyn täsmähankinnat ovat pelanneet hyvin. Lukas Kaspar ja Dmitri Jushkevitsh esittävät peliä, jota ulkomaalaisvahvistuksilta sopii odottaakin.

Lukon voimaduo Kurtis McLean - Justin Morrison äityi lauantaina hurjaan vireeseen. Kaksikko juoni HIFKin nurin näyttävällä tavalla. Varsinkin Morrison pelasi taas tasollaan, ehkä mies halusi nostaa pelin laatua, ettei otteet näyttäneet samalta kuin valkokankaalla elokuvassa Mestarit 2.

Kotijoukkue saa vahvistusta joukkueensa, kun Janne Keränen palaa kokoonpanoon pelikiellon kärsittyään. Tommi Kovasen pelaaminen on epävarmaa flunssan takia, mutta tarvittaessa miestä paikkaa A-junioreissa kovia minuutteja tahkonut Tony Vidgren. Kärpiltä puuttuu pelistä Viuhkolan lisäksi kaksi muuta pelaajaa, joiden poissaolo heikentää hyökkäsykalustoa. Lukossakin tahkonut Teemu Normio leputtaa sormeaan ja nuori lupaus Joonas Donskoi parantelee polveaan.

Kärpillä on kova työ päästä Lukon kovan paineen alta pois. Toisaalta Lukolla tuntuu olevan kova työ saada ylivoimalla maalia aikaiseksi, mutta joukkue esittää tasakentällisin niin vakuuttavaa peliä että vastustajalla on tuliset paikat.

Paljon ratkaisee ottelussa myös maalivahtien esitys - Kärpillä ei kumpikaan vahdeista ole viime aikoina juuri vakuuttanut ja Lukkoa vastaan sitä hyvää peliä juuri tarvitaan. Lukon maalilla aloittanee Antti Raanta, joka on syksyn peleissä odottanut loistavia otteita.

Lukko-Kärpät Äijänsuolla klo 18.30

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää