Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lukon ylivoima myrkkyä Tapparalle

 
Lukon ylivoima myrkkyä Tapparalle


Lukko - Tappara 5-2 (0-0)(1-1)(4-1)

Jääkiekon a-juniorien SM-sarjassa pelattiin keskiviikkona ottelu, jossa olivat vastakkain tasapisteissä olevat Lukko ja Tappara. Pelin ekalla puoliskolla ei maaleja nähty, paikkoja tosin oli, mutta hätäily ja vastuun siirtely esti maalien synnyn. Peli oli kokonaisuudessaan ihan hyvää lätkää, mitä nyt toisen erän puolivälin tienoilla oli pienoinen kohellusjakso, jossa oli enemmän vauhtia kuin järkeä.

Lukko aloitti maalinteon ajassa 34.28 ylivoimalla Juuso Rajalan vedon mennessä etuyläkulmaan, maaliin antoi hienon syötön maalin takaa toinen liiga-apu eli Olli Palola. Tappara tasoitti vain 13 sekuntia ennen toisen erän päätöstä, kun Tshekki (?) Petr Beranek ampui sinisen jälkeen kovaa ja tarkasti yläkulmaan.

Kolmas erä olikin sitten Lukolta ottelun paras, raumalaiset tekivät erässä kolme ylivoimamaalia ja yhden alivoimamaali. Yksi pieni kauneusvirhe Lukolle tuli, kun Tapparakin pääsi tekemään alivoimamaalin. Lukko siis teki kaikki maalit erikoistilanteista, neljä ylivoimalla ja yhden alivoimalla. Tappara pääsi pelaamaan ylivoimalla vain kolme kerta ja nuo yritykset olivat melkoisen kehnoja, sillä Tampereen kirvesrintaiset porkkanapökksyt eivät saaneet oikeastaan edes luotua kunnon tilanteita..

Pelin ratkaisijat olivat Lukolta koko sarjan pistepörssin ykkönen Eero Elo tehoin 2+1 ja liiga-avut Juuso Rajala sekä Olli Palola molemmat tehoin 1+2. Myös liigassa pelannut maalivahti Antti Raanta hoiti hommansa hyvin ottaen Tapparan muutaman vaarallisen kudin kiinni, kerran tosin myös molarin parhaat kaverit eli tolpat pelastivat Raannan.

Maalit: 34.28 1-0 Juuso Rajala (Olli Palola, Eero Elo)yv., 39.47 Petr Beranek (Teemu Suokas, Markus Kuronen), 44.43 2-1 Palola (Rajala, Tony Vidgren)yv., 46.34 2-2 Kuronen (Jesse Turkulainen, Miko Malkamäki)av., 47.31 3-2 Jesse Virtanen (Joonas Kalliola, Aki Kangasmäki)yv., 50.20 4-2 Elo (Rajala, Palola)yv., 56.10 5-2 Elo (Kalliola, Jussi Makkonen)av.

Torjunnat: Antti Raanta 7+7+5 = 19 ja Mikael Edelmann 8+10+9 = 27

Jäähyt: Lukko: 3 x 2 min ja Tappara 6 x 2 min sekä Joni Karjalainen prk käytöksestä

Jouni Mikola / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 A-juniorit

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää