Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Liigan kovakuntoisimmat kohtaavat Helsingissä

 
Liigan kovakuntoisimmat kohtaavat Helsingissä


Ennätyksellisesti kauden aloittanut Lukko kohtaa lauantain kärkiottelussa loistavaan vireeseen äityneen Helsingin IFK:n. Molemmilla joukkueilla on oivat lähtöasemat peliin. Lukolta löytyy neljä ratkaisuihin pystyvää kentällistä ja maalille voi huoletta pistää kumman tahansa maalivahdeista. IFK asettaa vastaan hurjan määrän maaleja tykittäneen Jerry Ahtolan ja superlupaus Mikael Granlundin.

Lukko sinetöi uuden SM-liigaennätyksen torstaina voittaessaan Ilveksen kotonaan. 12 peliä putkeen kauden alusta ilman häviötä varsinaisella peliajalla on hieno saavutus ja vierasjoukkue hakee lauantaina Helsingistä varmasti jatkoa putkelle. Lukon vahvin ase laajan ratkaisuvoiman lisäksi on systemaattinen puolustuspelaaminen. Lukolle on tehty vähiten maaleja ja alivoimapeli on ylivoimaisesti liigan parasta.

HIFK:n peli ei ole sujunut aivan yhtä hohdokkaasti kuin Lukon, mutta hyvät otteet ovat nostaneet helsinkiläisjoukon kärkikahinoihin. IFK:n vahvuudet ovat hyökkäyspelissä jossa löytyy taitavia pelaajia. Jerry Ahtola pelaa läpimurtokauttaan ja ansaitsi hattutempullaan Kärppiä vastaan kultakypärän itsellensä takaisin. Supertulokas Mikael Granlund on lunastanut ennakko-odotukset ja pelannut loistavasti. Tulokkaiden pistepörssiä ylivoimaisesti johtava Granlund on varmasti alati vaarallinen.

Suurin kysymys Lukon nykykunnossa on kolmannen erän nykykunto. Alkukaudella Lukko jyräsi kolmannessa erässä vastustajansa, mutta viime peleissä kolmannessa erässä on tyydytty lähinnä varmistelemaan johtoa. IFK:n kysymysmerkit löytyvät puolustuspäästä. Varsinkin joukkueiden edellinen kohtaaminen Raumalla osoitti, että huonon päivän sattuessa kilpipaidat joutuvat turhan usein kaivamaan kiekkoa omasta maalista. Maalivahtipeli on ajottain maagista, mutta välillä sattuu liikaa helppoja virheitä.

Lukko lähtee terveellä kokoonpanolla otteluun, kun alkukauden sivussa ollut Antti Laaksonenkin on päässyt takaisin kokoonpanoon. Poissa ovat vain puolustaja Tomi Pettinen sekä loukkaantumisten takia sivuun jääneet Kim Nabb ja Marko Virtala. Laaksonen pääsikin torstain ottelussa heti hyvin peliin mukaan saalistaen yhden syöttöpisteen. Alkukaudesta loukkaantunut Juha-Pekka Haataja ei vieläkään pääse pelaamaan entistä seuraansa vastaan, mutta maaliahne hyökkääjä saattaa palata tosipeleihin jo viikon päästä.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää