Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella
Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella
”Odotetaan aika pois ja voidaan julistaa; Rauman Lukko on Suomen Mestari keväällä 2021 – siitä lähtee kapteeni Heikki Liedes ja Kanada-malja matkaa tästä Raumalle. Ja upea ele, Toni Koivisto saa sen (Kanada-maljan) välittömästi…” Näillä sanoilla MTV:n Jani Alkio päätti kevään 2021 ja silloin päättyi myös Heikki Liedeksen viiden vuoden matka Raumalla.
Nyt, keväällä 2026, on kuitenkin aika jatkaa tätä tarinaa, kun Lukon viimeisin mestarikapteeni, Heikki Liedes, palaa Raumalle kahden vuoden sopimuksella. Sopimus sisältää ulkomaanoption ensimmäisen kauden jälkeen.
– Eihän se olisi paljoa paremmin voinut aikoinaan täällä loppua, mutta tosi lämpimät muistot jäivät ihan koko ajasta, kun Raumalla vietin. Tulin silloin nuorena poikana Lukkoon ja lähdin miehenä, joten paljon tapahtui kasvua, vuodet 2016–2021 Lukossa ensimmäisellä visiitillä pelannut Liedes aloittaa.
– Hienot muistot jäi, mutta hienoa on nyt myös tulla takaisin, Janhusen kummipelaaja jatkaa.
Kevään 2021 jälkeen Liedes jatkoi uraansa ensin Liigassa neljän kauden ajan ja viime kaudella hän pelasi SHL:ssä Luleån riveissä. Liigan puolella Liedes pääsi pelaamaan isommassa roolissa ja teki muun muassa neljän kauden aikana 76 maalia.
– Koin silloin, että pystyn pelaamaan vähän hyökkäävämmässäkin roolissa ja se oli se syy, miksi aikoinaan halusin Raumalta lähteä. Halusin haastaa itseäni ja jälkikäteen on helppo sanoa, että onneksi lähdin oman uran kehityksen kannalta, Liedes kertaa lähtöään Raumalta.
Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on myös innoissaan paluumuuttajasta.
– Saadaan kyllä äärimmäisen odotettu paluumuuttaja ”Hesen” muodossa kotiin ja on selvä juttu, että hänen mukanaan tulee myös iso annos johtajuutta pukukoppiin. Ollaan ihan hemmetin iloisia, että päätti palata tässä kohtaa takaisin Raumalle, Sahlstedt aloittaa.
Sahlstedt kertoo, että päättyneen kauden analyyseissa yksi aavistuksen puutteellinen kohta oli nimenomaan johtajuus – nyt urheilujohtaja kertoo, että Liedes on yksi mies paikkaamaan myös sitä.
– ”Hese” on iso vastaus siihen johtajuusvajeeseen, jota meillä ehkä oli viime kaudella. Liedes on todella luontainen johtaja ja sellainen persoona, joka vaatii itseltään paljon, mutta myös muilta. Ja kaikki me raumalaiset muistetaan mestaruusvuosi, niin ”Hese” oli silloin jo äärimmäisen hyvä kapteeni, Sahlstedt luonnehtii ja jatkaa.
– Nyt muistetaan vielä se, että hän on käynyt muissa organisaatioissa ja ulkomailla, niin todennäköisesti johtajaominaisuudet ovat vielä matkan varrella kehittyneet. On iso annos sitä, mitä me kaipaamme ja odotusarvot ovat tietenkin se, että tulee olemaan iso ja tärkeä palanen meille monilla osa-alueilla.
Lähde: raumanlukko.fi
Takaisin edelliselle sivulle









