Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lukko haki revanssinsa Turusta

 
Lukko haki revanssinsa Turusta

Länsirannikon suurten alkukausi on alkanut hyvin eri tavalla. Tepsin jumittaessa tukevasti sarjataulukon häntäpäässä Lukko oli ennen illan matsia napsinut jo kolme perättäistä voittoa pienen alkukankeuden jälkeen, ja kavunnut pisteputken myötä sarjataulukon kärkikastiin.

Lähtökohdat otteluun olivat selkeät, Lukko lähti hakemaan revanssia jäätyään viime kauden pudotuspeleissä totaalisesti Tepsin jyrän alle. Mestaruuteen asti yltänyt turkulaisjoukkue vei keväällä kettupaitoja voitoin 4-0.

Kettupaitojen kannalta ottelu meni juuri niin kuin sen pitikin, Lukko kuittasi lukemin 2-4 (0-0, 1-3, 1-1) napatulla vierasvoitolla hieman viime vuoden playoffien nöyryytystä.

ILLAN ELIITTIÄ

Lukon parhaimmistoa oli jälleen ykkösketjun miehet, vaikka Lauri Tukonen olikin Jakub Petruzalekin ja Perttu Lindgrenin rinnalta poissa. Petruzalek ja Lindgren merkkauttivat molemmat kaksi pistettä tililleen, kultakypärä Lindgren syötti jälleen kaksi maalia ja Petruzalek syötti yhden ja teki yhden.

Muita pisteille päässeitä raumalaisia olivat maalin mieheen tehneet Juhani Jasu ja Teemu Nurmi, sekä hyvin viivalta laukoneet Harri Tikkanen ja Mikko Kuukka, molempien lavasta lähti ratkaisevat vedot maaliin syntyneissä tilanteissa.

RATKAISUN PAIKAT

Ottelun ratkaisi lopulta Lukon vahva toinen erä ja hyvä erikoistilannepelaaminen. Maalittoman avauserän jälkeen Lukko aloitti terävästi tauon jälkeen, tehden kaksi maalia heti alkuun. Tepsin kavennettua Lukko maalasi erän lopulla vielä kolmannen kerran.

Lukon neljästä maalista ensimmäinen oli alivoimalla, toinen tasaviisikoin, kolmas ylivoimalla ja viimeinen vielä tyhjiin, joten kaikki mahdolliset tilanteet tuli käytettyä hyödyksi. Päätöserässä Tepsi pääsi vielä yhden maalin päähän, ennen kuin Kurtis McLean vippasi kiekon tyhjiin. Kavennusmaalin ja illan viimeisen osuman välissä nähtiin Lukolta todella kypsää puolustuspeliä, vaikka TPS sai pientä painetta luotua.

TULEMAN PITÄÄ

Lukon kauden seitsemästä ensimmäisestä matsista on kertynyt plakkariin viisi voittoa, vaikka runkosarjan avaus on ollut todella vieraspainotteinen. Peräti viisi vierasottelua pelannut joukkue onkin upeasti noussut jo sarjataulukossa kolmannelle sijalle.

Lukon sarjaohjelmassa mennään seuraavat kymmenen peliä tasatahtia, kotiottelua seuraa aina vierasreissu. Seuraava ottelu on siis kotihallissa tiistaina, jolloin vieraaksi Kivikylän Areenalle saapuu lauantaina Ässiä nöyryyttänyt Helsingin IFK.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Lukko on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen puolustaja Jirko Tukiaisen kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran option kaudesta 2026–27.

Lue lisää
Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Lukko ja Daniil Trakht ovat tehneet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2026–27. Ensi kauden Trakht pelaa lähtökohtaisesti kokonaan TUTOssa vuokralla.

Lue lisää
Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa ja Raumalla myös kaudella 2025–26. 22-vuotias EKS:n kasvatti aloittaa jo seitsemännen kautensa Raumalla.

Lue lisää
Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Puolustajat Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa myös tulevalla kaudella. Molempien sopimukset ovat vuoden pituisia.

Lue lisää
Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukon oma kasvatti, yli 300 NHL-ottelua pelannut, Antti Raanta tulee takaisin kotiin 14 vuoden kierroksen jälkeen. Sinikeltaisten kanssa Raanta on tehnyt yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää