Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Blues Lukon haastajaksi tiistaina Äijänsuolle

 
Blues Lukon haastajaksi tiistaina Äijänsuolle

Jääkiekon SM-liigan runkosarjaa on jäljellä enää alle kaksi viikkoa, ja panokset kovenevat taistelussa runkosarjan voitosta, suorista pudotuspelipaikoista, sekä niin sanotuista säälipleijaripaikoista. Lukko on sinnikkäästi pitänyt sarjan kärkipaikkaa hallussaan kauden alusta alkaen, mutta takana tulevat KalPa ja JYP ovat ajaneet kettupaitojen etumatkan enää marginaaliseksi pahimpiin kilpakumppaneihin nähden. Ennen tiistai-illan ottelua Lukko on pisteen edellä KalPaa, kolme pistettä edellä JYP:iä sekä kuusi pistettä edellä ottelun enemmän kettupaitoja pelannutta HIFK:ta vastaan, joka pitää tällä hetkellä hallussaan sarjataulukon neljättä sijaa.

Lukko on jo varmistanut kotiedun kolmen viikon kuluttua alkaviin pudotuspeleihin, mutta runkosarjan lopullinen sijoitus tullee ratkeamaan vasta aivan viimeisillä kierroksilla. Oli sijoitus sitten ensimmäinen, toinen, kolmas, tai vaikkapa neljäs, niin Lukko on joka tapauksessa pelannut uskomattoman hienon runkosarjan ja samalla rikkonut myös oman piste-ennätyksenä liigassa. Lukko oli tällä kaudella myös ensimmäinen joukkue, joka rikkoi sadan sarjapisteen rajan liigassa.

Kettupaitojen tiistai-illan vastustaja Blues pelaa jo nyt omia pudotuspelejään, ja käy erittäin kovaa taistelua pudotuspeleihin pääsemisestä yhdessä monen muun joukkueen kanssa. Erot sarjan keskikastissa ovat erittäin pienet, ja sarjataulukko elää jatkuvasti. Ainoastaan Tampereen Ilves voi tässä vaiheessa kautta olla varma runkosarjan sijoituksestaan, sillä mennyt viikko varmisti sen, että legendaarinen tamperelaisseura on runkosarjan viimeinen ja karsii liigapaikastaan Mestiksen voittajan kanssa.

Bluesin joukkueesta huomio kannattaa kiinnittää erityisesti Lukko-kasvatteihin Iiro Tarkkiin sekä pitkän loukkaantumisensa jäljiltä joukkueen kokoonpanoon hetki sitten palanneeseen Petri Lammassaareen. Bluesin kanssa juuri jatkosopimuksen allekirjoittanut "Lapijoen Lemieux" on ollut totutun tehokas heti paluunsa jälkeen, ja iskenyt mukavasti maaleja vastustajien maaliverkkoihin. Lukon kannalta sopii toivoa, että taiturimaisen laiturin kikat eivät pure tiistaina miehen vanhassa kotihallissa.

Lukon joukkue on viime aikoina kärsinyt todella monista avainpelaajien loukkaantumisista. Tällä hetkellä sairaslistalla ovat puolustajat Tommi Kovanen, Tomi Pettinen ja Harri Tikkanen, sekä hyökkääjät Miikka Tuomainen ja Kurtis McLean. Loukkaantumiset avaavat tiistaina näyttöpaikan nuorelle puolustajalle Jesse Virtaselle, joka oli maanantaina A-junioreiden mukana lähettämässä Jokereita kesälomille nuorten SM-liigassa.

Lukko-Blues tiistaina kello 18.30. Tervetuloa mukaan kannustamaan Lukko kohti runkosarjan voittoa!

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Lukko on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen puolustaja Jirko Tukiaisen kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran option kaudesta 2026–27.

Lue lisää
Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Lukko ja Daniil Trakht ovat tehneet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2026–27. Ensi kauden Trakht pelaa lähtökohtaisesti kokonaan TUTOssa vuokralla.

Lue lisää
Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa ja Raumalla myös kaudella 2025–26. 22-vuotias EKS:n kasvatti aloittaa jo seitsemännen kautensa Raumalla.

Lue lisää
Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Puolustajat Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa myös tulevalla kaudella. Molempien sopimukset ovat vuoden pituisia.

Lue lisää
Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukon oma kasvatti, yli 300 NHL-ottelua pelannut, Antti Raanta tulee takaisin kotiin 14 vuoden kierroksen jälkeen. Sinikeltaisten kanssa Raanta on tehnyt yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää