Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lukon amerikkalaiset SaiPan tuho

 
Lukon amerikkalaiset SaiPan tuho

Lukko - SaiPa 6-2 (2-1)(0-0)(4-1)

Lauantaina Äijänsuolla pelattu ottelu Lukko - SaiPa oli pari erää tasainen, mutta kolmannessa erässä aukesi raumalaisten maalihanat. Lukko joutui alivoimalle ajassa 44.30 ja tuon jäähyn aikana Lukko iski komean alivoimamaalin Tomi Pettisen toimiessa viimeistelijänä. Maalin esityöntekijänä kunnostautui Jakub Petruzalek, joka karvasi kiekon hyökkäyspäässä ja jäädytti peliä ja sitten tyylikäs passi Pettiselle.

Valmentajat olivat tyystin eri mieltä tuomarilinjasta, SaiPan Ari-Pekka Selin kertoi, että linja pysyi loppuun asti, mutta Rauli Uraman mielestä näin ei ollut. Itse olen taipuvainen olemaan Uraman kanssa samaa mieltä, sillä ekassa erässä vihellettiin lähes kaikki, mutta sitten alkoi sallivampi linja tai jäähylle joutui puhtaasta taklauksesta (Olli Palola).

Selin jatkoi, että Lukon tekemä alivoimamaali oli hänen joukkueeltaan kardinaalimunaus. Torstaina meiltä onnistui joka mies, mutta tänään ei kukaan jatkoi Selin.

Urama oli luonnollisesti tyytyväinen starttiin, mutta totesi, että ensi viikolla joudumme todelliseen testiin, kun vastaan asettuvat sekä Jokerit että HIFK.

Lukon puolustaja Harri Tikkanen, joka teki 2-1 -maalin, myönsi, että pieni extra-lataus pelissä oli, kun vastassa oli kasvattajaseura. Kysymykseen, että miten pelirumbaa jaksaa, niin Tikkanen totesi, että sitä varten kesällä on juostu "purut" suussa.

Se mikä on loistavaa Lukon kahdessa ekassa pelissä voittojen lisäksi on se, että tehot ovat jakautuneet usealle miehelle. Tuo jos mikä lisää joukkueen itseluottamusta.

Maalit: 10.18 0-1 Ville Koho (Mikko Pukka, Simon Backman), 12.56 Justin Morrison (Janne Keränen, Charlie Cook), 14.16 2-1 Harri Tikkanen (Morrison, Kurtis McLean), 45.57 3-1 Tomi Pettinen (Jakub Petruzalek, Marko Virtala)av., 47.02 4-1 Tommi Kovanen (Cook, McLean)yv., 48.34 5-1 Cook (McLean, Morrison), 50.22 6-1 Petruzalek (Pettinen, Virtala)yv., 55.48 6-2 Anssi Löfman (Petr Pohl, Tomas Jasko)yv.

Ottelussa oli yleisöä 3393, joka on ihan hyvä luku, kun vastassa on SaiPa, joka ei ole koskaan ollut Raumalla mikään yleisömagneetti.

Jouni Mikola / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää