Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Daniel Audette Lukon riveihin

Daniel Audette Lukon riveihin

Seuran keskikaista täydentyy huippuvahvistuksella kun 24-vuotias Daniel Audette siirtyy Raumalle vuoden sopimuksella. Audette on pelannut viimeiset viisi kautta AHL:aa, jossa viime kaudella syntyi 58:ssa ottelussa 38 tehopistettä Springfield Thunderbirdsin paidassa. 175-senttinen keskushyökkääjä tuo joukkueeseen nopeutta, taitoa ja asennetta.

- Meille tulee erittäin taitava pelaaja. Danielia voisi kuvailla klassiseksi peliätekeväksi sentteriksi, joka tykkää olla paljon kiekossa. Pelisilmä on mun mielestä aivan huipputasoa. Näkee kentän hyvin ja osaa syöttää, urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kuvailee tuoretta hankintaa.

- Taitoelementti näkee aivan kaikessa hänen tekemisessään. Pirun taitava luistimilla, nopea ja taitava käsistään. Lisäksi hyvä erikoistilannepelaaja. Tässä on kaikki ne elementit mistä tykkään kun keskushyökkääjää lähdetään hakemaan. 

Sahlstedt ei peittele odotuksiaan Audetten suhteen.

- Näkisin, että nyt on sellainen pelaaja, että jos vaan pysyy terveenä ja viihtyy täällä niin kaiken mennessä nappiin odotan hänen olevan aivan liigan kärkisenttereitä tulevalla kaudella. Odotukseni ovat korkealla.

Viime kauden jälkeen Lukon sentteriosastolta poistuivat liigan parhaan sentterin Justin Danforthin lisäksi Pathrik Westerholm ja Tapio Laakso. Urheilujohtaja kuitenkin uskoo, että myös tulevalla kaudella raumalaisten keskikaista tulee olemaan vahvaa tekoa.

- Tiesimme, että Danforth lähtee ja kun lähdet siihen etsimään pelaajaa tilalle, niin tilanne ei ole mikään ruusuinen. Mä olen todella tyytyväinen, että Audette löydettiin ja hän meille halusi tulla. Jopa hieman yllätyin, että saimme hänet. Ensimmäisen kerran kun otin yhteyttä jäi olo voiko tällainen pelaaja meille tulla, Sahlstedt naurahtaa. 

Kanadalaissentteri sai pelitaitojensa lisäksi yhteneväistä palautetta luonteestaan.

- Ei ole isokokoinen, mutta sydän on iso. Kova äijä taistelemaan ja kamppailemaan myös. Aika monen ihmisen kanssa olen hänen luonteestaan keskustellut ennen sopimuksen allekirjoittamista ja kaikki ovat sanoneet samaa. On loistava ihminen tiedämme senkin puolesta, että tulee sopeutumaan tähän meidän juttuun. On joukkueen jätkiä viimeiseen pisaraan, Sahlstedt päättää.

Lähde: raumanlukko.fi


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2018-2019 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2018-2019

Ottelut kaudella 2018-2019

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää