Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ruotsalaissentteri Hillding ja Mestiksen vuoden tulokas Huhdanpää Lukkoon

Ruotsalaissentteri Hillding ja Mestiksen vuoden tulokas Huhdanpää Lukkoon

 

Rauman Lukko vahvistaa sentteriosastoaan, kun ruotsalainen Joakim Hillding liittyy raumalaisseuraan. 28-vuotiaan Hilldingin ja Lukon sopimus on 1-vuotinen.

Kyseessä on kokenut sentteri vahvalla taustalla Ruotsin pääsarjatasolla. Hillding on kiekollisesti taitava peliä tekevä sentteri ja vahva joukkuepelaaja. Ruotsalaissentterin aiemmat seurat SHL:ssä ovat olleet Färjestad, Växjö Lakers ja Luleå.

Rauman Lukon päävalmentaja Pekka Virta kommentoi tuoretta hankintaa seuraavasti: "Olemme tyytyväisiä, että saatiin tämän joukkueen näköinen pelaaja riveihimme. Hillding tuo juuri sopivaa täydennystä joukkueen sentteriosastolle. Tästä on hyvä jatkaa projektin rakentamista eteenpäin."

Lukko ja KeuPa HT kiinnitti Mestiksen vuoden tulokaspelaaja Lauri Huhdanpään

Rauman Lukko ja KeuPa on tehnyt sopimuksen Mestiksessä vuoden tulokkaaksi valitun Lauri Huhdanpään kanssa. Sopimus on muotoa 1+2, josta ensimmäinen vuosi kuuluu KeuPalle ja optiovuodet Lukolle.

Lauri Huhdanpää on Tampereelta kotoisin oleva 22-vuotias laitahyökkääjä, joka edusti viime kaudella Jokipoikia. Tämä oli samalla Huhdanpään ensimmäinen kausi Mestiksessä, jossa hän kirjautti tehot 7+31=38 ja valittiin vuoden tulokaspelaajaksi.

Kyseessä on nuori, kiekollisesti taitava ja nopea hyökkääjä. Huhdanpäällä on edessä erittäin valoisa tulevaisuus ja halusimme ehdottomasti katsoa tämän kortin mihin lupaavan hyökkääjän eväät riittää, Lukon pelaajakoordinaattori Hannu Vanhatalo kertoo.

Lähde: raumanlukko.fi


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2016-2017 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2016-2017

Ottelut kaudella 2016-2017

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Lukko on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen puolustaja Jirko Tukiaisen kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran option kaudesta 2026–27.

Lue lisää
Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Lukko ja Daniil Trakht ovat tehneet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2026–27. Ensi kauden Trakht pelaa lähtökohtaisesti kokonaan TUTOssa vuokralla.

Lue lisää
Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa vuoden sopimuksella

Lenni Hämäläinen jatkaa Lukossa ja Raumalla myös kaudella 2025–26. 22-vuotias EKS:n kasvatti aloittaa jo seitsemännen kautensa Raumalla.

Lue lisää
Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa vuoden sopimuksilla

Puolustajat Anton Olsson ja Onni Korkka jatkavat Lukossa myös tulevalla kaudella. Molempien sopimukset ovat vuoden pituisia.

Lue lisää
Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Antti Raanta Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukon oma kasvatti, yli 300 NHL-ottelua pelannut, Antti Raanta tulee takaisin kotiin 14 vuoden kierroksen jälkeen. Sinikeltaisten kanssa Raanta on tehnyt yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää