Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ässät kauden neljännen paikallisen voittajaksi

 

Ässät kauden neljännen paikallisen voittajaksi


OTTELUN TEEMA

Kauden aiemmat paikallispelit olivat menneet Lukolle lukemin 2-1, joten nyt porilaisilla oli paikka tasata tilit. Kotikenttäetu on ollut valttia etenkin Lukolla, eikä Ässät ole pahemmin Raumalla päässyt juhlimaan. Kettujoukkue olikin pieni suosikki lauantai-illan jännitysnäytelmään.

Altavastaajan asemasta peliin päässyt Ässät oli etenkin avauserässä kotijoukkuetta vahvempi. Lukon kiristä huolimatta voitto matkasi tällä kertaa Poriin lukemin 3-5 (0-2, 1-3, 2-0). Patapaitojen avainpelaaja oli kaksi maalia viimeistellyt Stephen Dixon.

ILLAN ONNISTUJAT

Tappiosta huolimatta Lukon pelaajistosta voi nostaa esiin useita onnistujia. Lukon maalilla toisessa ja kolmannessa erässä torjunut Simon Nielsen osoitti 20 torjunnalla olevansa SM-liigatason maalivahti. Puolustajista Harri Tikkanen kirjasi upean maalin lisäksi tilastoihin kaksi plusmerkintää.

Nelosketju oli myös kokonaisuudessaan hyvä. Etenkin laiturit Eero Elo ja Jere Laaksonen osoittivat isoa sydäntä vahvalla taistelupelillä. Elo ampui ottelussa kahdeksan kertaa ja hieman paremmalla tuurilla verkkokin olisi voinut soida.

OTTELUN RATKAISU

Pienessä kuvassa ottelun eräänlainen ratkaisu nähtiin jo alle minuutin kohdalla. Lukon Lauri Tukonen rynni väkisin yksin läpi ja Lukolle tuomittiin tilanteesta rangaistuslaukaus. Ässä-vahti Juha Järvenpää onnistui kuitenkin hyvällä torjunnalla estämään Tukosen yrityksen. Lukon avausmaali olisi saattanut antaa pelille täysin uuden luonteen.

Hyvän ensimmäisen erän pelannut Ässät kuittasi kaksi hieman onnekastakin maalia ja Lukko joutui toiseen erään takaa-ajoasemista. Porilaisten hyvä draivi jatkui toisessa erässä ja kahdella ylivoimamaalilla Ässät karkasi jo 4-0-johtoon.

Lukko ei missään vaiheessa kuitenkaan taistelua luovuttanut ja yleisön kovan kannustuksen tukemana Lukko oli tehdä pienen ihmeen ja nousta vielä tasoihin. Kun Janne Keränen ja Jarkko Kauvosaari olivat iskeneet saman alivoiman aikana Lukon kahden maalin päähän, niin kaikki oli vielä mahdollista. Lukon viimeisten rynnistysten aikana kiekko pyöri useasti aivan maaliviivalla, mutta Järvenpää porilaisten maalilla piti joukkueensa voitossa kiinni loppuun asti.

TULEMAN PITÄÄ

Kolmen ottelun tuttu viikkotahti jatkuu ensi viikollakin. Pelicans-vierasottelun lisäksi luvassa on tammikuun tasauksen ottelut TPS:aa vastaan. Perjantaina pelataan Turussa ja lauantaina Raumalla. Kyseessä on erittäin tärkeät ns. kuuden pisteen ottelut, jotka voittamalla Lukon asema sarjan keskivaiheilla paranisi merkittävästi.

Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Oliver Sunin sopimus purettu

Oliver Sunin sopimus purettu

Rauman Lukon ja Oliver Sunin välinen pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio vahvistamaan Lukon maalivahtiosastoa

Joni Ortio saapuu Raumalle ja Lukkoon loppukauden sopimuksella. Kokenut 33-vuotias maalivahti on pelannut pitkään ulkomailla ennen tätä kautta.

Lue lisää
Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rafael Eerola on Lukon uusi toimitusjohtaja

Rauman Lukko Oy:n hallitus on kutsunut Rafael Eerolan yhtiön toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässä 1.2.2025.

Lue lisää
Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

Vahvistusta puolustukseen - Éric Gelinas saapuu Lukkoon

189 NHL-ottelua pelannut 193-senttinen ja 103-kiloinen kanadalaispuolustaja loppukaudeksi sinikeltaisiin.

Lue lisää
Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Steven Jandric 1+1-vuotisella sopimuksella Lukkoon

Kanadalainen Steven Jandric saapuu vahvistamaan Lukon hyökkäystä 1+1-vuotisella sopimuksella. Jälkimmäinen sopimusvuosi sisältää seuran option.

Lue lisää
Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Samuli Piipponen vahvistamaan Lukon puolustusta loppukauden ajaksi

Puolustaja Samuli Piipponen siirtyy Lukkoon Jukureista loppukauden ajaksi. Vuonna 1993 syntynyt leftin pakki on kuluvalla kaudella tehnyt 32 ottelussa tehot 3+5. Rangaistusminuutteja on kertynyt samassa ajassa 40.

Lue lisää