Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

HIFK niukkaan voittoon Lukosta

 
HIFK niukkaan voittoon Lukosta

OTTELUN TEEMA

HIFK herättää Raumalla aina tunteita, ja ottelusta oli odotettavissa vahva fyysinen taistelu kahden huippujoukkueen välillä. Vastaan asettuivat myös pistepörssin kärkinimet Ville Peltosen ja Perttu Lindgrenin johdolla. Molemmat joukkueet ovat olleet vahvoja hyökkäyspäässä, joten vähämaalinen kamppailu ei ollut ennusteissa korkealla.

Itse ottelusta tuli niin fyysinen kamppailu kuin odotettiinkin, mutta profiilipelaajien osalta pistetehtailu jäi molemmilla joukkueilla vähiin. Näin ollen maalejakin nähtiin odotettua vähemmän. Loppunumerot kirjattiin HIFK:lle täpärästi 1-2 (0-0, 1-1, 0-1) voittomaalin tekijän ollessa helsinkiläisten nelosvitjasta Robert Nyholm. 

ILLAN ONNISTUJAT

Lukon ykkösnimi oli puolustuksessa huikeat 24 minuuttia raatanut Aaron Brocklehurst. Kanadalaispakki pelasi ennakkoluulotonta kiekkoa ja käynnisti hyökkäyksiä takuuvarmasti. Omassa puolustuspäässä peli toimi tällä kertaa myös hyvin.

Hyökkääjistä plusmerkkisen maininnan saa maalinteon esimerkkiä näyttänyt Justin Morrison, jonka upea rannelaukaus siirsi raumalaiset toisessa erässä johtoasemaan. Morrisonin piristyminen viime kamppailuissa lupaa raumalaisittain hyvää jatkoa ajatellen.

Taklauspelissä Lukko oli myös yleensä aggressiivista HIFK:ta vastaan niskan päällä. Etenkin Kurtis McLean, Miikka Tuomainen ja Otto Honkaheimo jakelivat pommeja siinä määrin, että muun muassa HIFK:n Juha-Pekka Haataja sai jäädä ihmettelemään mikä hänen ylitsensä jyräsi.

RATKAISUN PAIKAT

Ottelun ratkaisuna voidaan pitää Lukon tehottomuutta maalipaikoissa. Tilanteita luotiin riittävästi useammankin maalin tekemiseen, mutta viimeinen terävyys jäi uupumaan etenkin maalin edustalla. Epäonnekkain tilanne nähtiin aivan ottelun viime hetkillä, kun Tomi Pettisen laukaus kohti tyhjää maalia kimposi kahden tolpan kautta HIFK-vahti Juuso Riksmanin alle.

Lukon valmentaja Rauli Urama harmitteli myös joukkueensa viimeisen puristuksen uupumista.

- Ei saatu itsestämme parasta irti. Olen pettynyt siitä, ettei saatu sitä draivia päälle mitä olisi tähän iltaan tarvittu. Helpot syötöt karkasivat ja siitä hyökkäyspeli kärsi, puolustuspelissä ei sen sijaan ollut mitään vikaa. Paljon jäi pelistä hampaankoloon, Urama harmitteli.

TULEMAN PITÄÄ

Lukon matsit jatkuvat entistä kovempana, kun torstaina joukkue matkaa sarjan kärkijoukkue JYPin vieraaksi Jyväskylään. JYP pelaa erittäin tarkasti puolustaen, joten parillakin maalilla voidaan olla lähellä voittoa. Seuraava kotiottelu Lukolla on lauantaina, kun Kivikylän Areenalle saapuu vieraaksi KalPa.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Puolustaja Chris Harpur vuoden sopimuksella Lukkoon

Puolustaja Chris Harpur vuoden sopimuksella Lukkoon

Lukko ja kanadalaispuolustaja Chris Harpur ovat solmineet yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella

Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella

Heikki Liedes, palaa Raumalle kahden vuoden sopimuksella. Sopimus sisältää ulkomaanoption ensimmäisen kauden jälkeen.

Lue lisää
Kanadalaishyökkääjä Felix Robert Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Kanadalaishyökkääjä Felix Robert Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukko ja kanadalaishyökkääjä Felix Robert ovat tehneet yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Puolustaja Peetro Seppälä kahden vuoden sopimuksella Lukkoon

Puolustaja Peetro Seppälä kahden vuoden sopimuksella Lukkoon

Lukko ja puolustaja Peetro Seppälä ovat tehneet kahden vuoden sopimuksen, joka pitää sisällään pelaajan ulkomaanoption jälkimmäiselle vuodelle.

Lue lisää
Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Lukko on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen puolustaja Jirko Tukiaisen kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran option kaudesta 2026–27.

Lue lisää
Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Lukko ja Daniil Trakht ovat tehneet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2026–27. Ensi kauden Trakht pelaa lähtökohtaisesti kokonaan TUTOssa vuokralla.

Lue lisää