Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

McLean Lukon sankarina SaiPan kaadossa

 
McLean Lukon sankarina SaiPan kaadossa

Lukko nappasi Lappeenrannasta SaiPalta upean 5-3 -vierasvoiton Kurtis McLeanin ollessa joukkueensa tehomiehenä. McLeanin tehopisteet illan ottelusta olivat mukavat 1+2. Lukon joukkue onnistui muutenkin laajalla rintamalla, kun kaikki maalit merkittiin eri miehille.

Ottelun avauserä oli varsin varovaista ja tarkkailevaa kiekkoilua, jossa kotijoukkue SaiPa oli hienokseltaan hallitsevampi. Lappeenrantalaiset onnistuivatkin siirtymään 1-0 -johtoon erän loppupuolella ylivoiman aikana. Simon Backman tykitti siniviivalta kovalla vedolla SaiPan avausmaalin.

Lukko pääsi peliin paremmin mukaan toisessa erässä ja eikä aikaakaan kun raumalaiset laittoivat pelin tasoihin. Kurtis McLean alusti ja Teemu Aalto teki vahvan nousun maalille ja upotti kiekon varmasti verkkoon.

Toinen erä oli muutenkin vahvaa Lukko-painostusta etenkin ylivoimien aikana. Teemu Nurmi pääsi kertaalleen sutimaan kiekkoa maalin edestä sisään, mutta SaiPa-vahti Jere Myllyniemi oli tilanteessa hereillä. Toinen laadukas maalipaikka tuli McLeanille hyvän ylivoimakuvion päätteeksi, mutta toistaiseksi johtomaali jäi syntymättä.

Kolmannessa erässä Lukon painostus palkittiin, kun Lauri Tukonen sörkki ylivoimalla irtokiekon tyhjään SaiPa-maaliin. Syöttöpisteet osumaan McLeanille ja hyvän ottelun pelanneelle Aaron Brocklehurstille.

Päätöserässä SaiPa ei juuri maalipaikoille päässyt kuin ylivoimiensa aikana, mutta näissä kotijoukkue olikin sitten tehokkaana. Tero Koskiranta pääsi siirtämään maalin edestä 2-2 -tasoituksen ohi voimattoman Miika Wiikmanin.

Tämän jälkeen alkoikin todellinen maali-iloittelu, kun nähtiin kolme osumaa parin minuutin sisään. Ensin Janne Keränen oli vikkelänä Perttu Lindgrenin laukoman kiekon perässä ja upotti lätkän varmasti maalin ylänurkkaan.

SaiPan 3-3 -tasoitus tuli varsin pian jälleen ylivoimalla, mutta Lukko ei siitäkään vielä hätkähtänyt. Kurtis McLean kruunasi huippuiltansa iskemällä irtokiekosta voittomaalin aivan maalin ylänurkkaan. Vahvan esityön osumaan teki Lauri Tukonen, joka oli ottelussa varsin mukavalla pelipäällä.

SaiPa ei kolmannen erän lopussa saanut enää kunnon kiriä aikaan, vaan ennemminkin Lukolla oli paremmat tilaisuudet kaunistella voittolukemia. Lopulta Teemu Nurmi iski viimeisen naulan SaiPan arkkuun, kun kotijoukkue yritti tasoitusta ilman maalivahtia.

Ansaittu 5-3 -voitto matkasi siis Raumalle etenkin vahvan toisen ja kolmannen erän pelin ansiosta. Alivoimapelissä Lukolla riittää vielä petrattavaa, sillä SaiPan kaikki maalit syntyivät ylivoimalla. Toisaalta tasakentällisin pelatessa Lukolla ei ollut ottelussa juurikaan hätää.

Lukon matsit jatkuvat ensi viikolla kolmella ottelulla, joista kaksi ensimmäistä ovat vierasotteluita. Seuraava kotiottelu on lauantaina, jolloin vastaan asettuu Pelicans Lahdesta.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Puolustaja Chris Harpur vuoden sopimuksella Lukkoon

Puolustaja Chris Harpur vuoden sopimuksella Lukkoon

Lukko ja kanadalaispuolustaja Chris Harpur ovat solmineet yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella

Heikki Liedes Lukkoon kahden vuoden sopimuksella

Heikki Liedes, palaa Raumalle kahden vuoden sopimuksella. Sopimus sisältää ulkomaanoption ensimmäisen kauden jälkeen.

Lue lisää
Kanadalaishyökkääjä Felix Robert Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Kanadalaishyökkääjä Felix Robert Lukkoon yhden vuoden sopimuksella

Lukko ja kanadalaishyökkääjä Felix Robert ovat tehneet yhden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Puolustaja Peetro Seppälä kahden vuoden sopimuksella Lukkoon

Puolustaja Peetro Seppälä kahden vuoden sopimuksella Lukkoon

Lukko ja puolustaja Peetro Seppälä ovat tehneet kahden vuoden sopimuksen, joka pitää sisällään pelaajan ulkomaanoption jälkimmäiselle vuodelle.

Lue lisää
Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Jirko Tukiaiselle 1+1-vuotinen sopimus - pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOn riveissä

Lukko on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen puolustaja Jirko Tukiaisen kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran option kaudesta 2026–27.

Lue lisää
Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Daniil Trakht jatkaa Lukon sopimuspelaajana ja pelaa ensi kaudella vuokralla TUTOssa

Lukko ja Daniil Trakht ovat tehneet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2026–27. Ensi kauden Trakht pelaa lähtökohtaisesti kokonaan TUTOssa vuokralla.

Lue lisää